رئیس جمهور

 

همگام با سفر ربیس جمهور به نیویورک/100 احمدی نژاد: اگر شما رییس‌جمهور بودید برای ایران چه می‌کردید؟
 
رییس جمهوری کشورمان در آخرین روز سفر خود به نیویورک ضمن عرض تبریک سال تحصیلی جدید طبق روال هر سال پرسش مهر دیگری را مطرح کرد.

۱۳۹۰ یکشنبه ۳ مهر ساعت 07:22

 
به گزارش خبرنگار اعزامی برنا به نیویورک، دکتر محمود احمدی نژاد در پیامی تلویزیونی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید ضمن تبریک به دانش آموزان، دانشجویان و قشر فرهنگی پرسش مهر دیگری را طبق روال هر سال مطرح کرد.

رییس دولت دهم پرسش مهر خود را اینگونه مطرح کرد که اگر شما رییس جمهور بودید برای ایران عزیز چه می‌کردید؟

احمدی نژاد دیشب ساعت 10 به وقت نیویورک (ساعت 6 صبح یکشنبه) آمریکا به به مقصد موریتانی ترک کرد.

بنابراین گزارش، دكتر محمود احمدی‌نژاد در این پیام با بیان این‌كه مهر ماه یادآور خاطره دوره ای ماندگار و فراموش نشدنی است، اظهار داشت: زیباترین صحنه‌های جوش و خروش انسانی و حركت به سمت سعادت و كمال در ماه مهر در ایران زمین شكل می‌گیرد.

رییس‌جمهور با بیان این‌كه ایران مهد فرهنگ و تمدن است، اظهار داشت: اقوام و قبایل گوناگون در سرتاسر سرزمین نورانی ایران در طول قرن‌ها و هزاران سال، دست در دست هم تلاش كردند تا هم خودشان را به قله كمال برسانند و هم ایران عزیز را بسازند و امروز هم مهمترین ماموریت ما پیگیری همین موضوع است.

احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: ایران سرشار از استعداد است و تك تك مردم این سرزمین این شایستگی را دارند كه در بالاترین مرتبه علم و كمال و انسانیت و تعالی قرار بگیرند و می‌توانند قله‌های علم و صداقت و جهاد و انسانیت و ارزش‌های انسانی را فتح كنند.

رییس‌جمهور گفت: تك تك آحاد ملت ایران می‌توانند در ترسیم آینده تاریخ نقش تعیین‌كننده داشته باشند و هر كدام قادر هستند، جلوه تمام نمای خدای متعال در زمین باشند و زیباترین‌ها را به نمایش بگذارند.

دكتر احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه همه اقشار و آحاد ملت ایران بخصوص خانواده بزرگ فرهنگیان و دانشگاهیان و جوانان و نوجوانان ایران زمین باید به افق‌های بلند بیندیشند، گفت: اگر كسی به ذره‌ای كمتر از نقطه نهایی كمال و عزمت انسان بیندیشد و كمتر از آن را هدف‌گذاری كند، حتماً‌ ضرر كرده است؛ همه باید نقطه نهایی را هدف‌گذاری كنند.

رییس‌جمهور تصریح كرد: راه كمال، خدمت به جامعه و تلاش برای اصلاح و رساندن آن به سعادت، عدالت، آزادی، مهرورزی و تعالی است.

احمدی‌نژاد علم را لازمه كمال دانست و گفت: هر هدف بزرگی از طریق علم محقق می‌شود و ابزار اصلی بركشیدن انسان به بالاترین قله‌ها علم است، علم است و علم.

رییس‌جمهور خطاب به خادمان عرصه تعلیم و تربیت كشور گفت: از اهالی تعلیم و تربیت استدعا دارم كه نگاه خود را از قله برندارند و دنبال تربیت انسان‌های بزرگ عالم، فرهیخته، خلاق، توانمند، حكیم و مهربان باشند.

احمدی‌نژاد فرزندان ایران اسلامی را امید ملت ایران برای آینده درخشان توصیف كرد و از آنان خواست كه همواره به بالاترین نقطه كمال و پیشرفت اندیشه كنند.

رییس‌جمهور در ادامه با طرح پرسش مهر اظهار داشت: در سال‌های قبل درباره فرهنگ مهرورزی، عدالت و نقش علم سوال شد. امسال از كل جامعه فرهنگی و تعلیم و تربیت كشور بخصوص جوانان و نوجوانان عزیز سوال می‌كنم كه برای ساختن و سعادت و اعتلای نام ملت ایران و پیشبرد امور كشور اگر به جای رییس‌جمهور بودند، اولویت خود را انجام چه كاری قرار می‌دادند؟ با مسایل جهانی چگونه برخورد می‌كردند؟ برای ریشه‌كنی فقر و آبادانی ایران و خدمت به اقشار مختلف مردم چگونه برنامه‌ریزی می‌كردند؟ و در زمینه پیشرفت علمی، صنعتی و اقتصادی كشور چه اهدافی در نظر گرفته و برای دفاع از حقوق ملت ایران در عرصه‌های مختلف چه می‌كردند؟

احمدی‌نژاد با تاكید بر این‌كه پیامبر عزیز و اهل بیت ایشان الگوهایی درخشان در مسیر تعالی انسان و رسیدن به كمال هستند، خاطرنشان كرد: امیدوارم سال تحصیلی جاری، سال جهش‌های بلند فرزندان ملت ایران و همه دلسوزان و علاقمندان به انسان و تعالی انسان باشد.

 
 
همگام با سفر ربیس جمهور به نیویورک/101 احمدی‌نژاد: تشكیل دولت در بخشی از خاك فلسطین به معنای چشم‌پوشی از سرزمین فلسطین نیست
 
رییس‌جمهور در واكنش به طرح درخواست تشكیل دولت فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: تشكیل دولت فلسطینی در بخشی از خاك فلسطین به معنای چشم‌پوشی از سرزمین فلسطین نیست.
۱۳۹۰ یکشنبه ۳ مهر ساعت 08:49
 
به گزارش برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهوری، دكتر محمود احمدی‌نژاد در حاشیه سفر به مقر سازمان ملل متحد در مصاحبه با شبكه تلویزیونی الجزیره در پاسخ به سوالی درباره تشكیل دولت مستقل فلسطینی اظهار داشت: ملت فلسطین قبل و حین جنگ جهانی دوم نیز وجود داشت، بنابراین تشكیل ارگانی به نام دولت فلسطینی موضوع عجیبی است. حق ملت فلسطین است كه دولت خود را داشته باشند و اعمال حاكمیت كنند منتها ساختارهای جهانی و برخی قدرت‌ها این حق را از آنها سلب كرده اند.

رییس‌جمهور تصریح كرد: ملت فلسطین مانند رودخانه ای جاری در طول تاریخ وجود داشته و پس از این نیز وجود خواهد داشت و سازمان ملل اگر آن را به رسمیت نشناسد در حقیقت از وظایف ذاتی خود فاصله گرفته است.

دكتر احمدی‌نژاد افزود: حتی اگر برخی رهبران فعلی فلسطین حق ملت فلسطین را استیفا نكنند در آینده رهبرانی خواهند آمد و حق آنان را استیفا خواهند كرد. ملت فلسطین را نمی‌توان از تاریخ پاك كرد و 65 سال تلاش قدرت‌های استعمارگر برای این منظور بی‌نتیجه بوده است.

رییس‌جمهور افزود: ملت فلسطین وجود داشته اما عده‌ای حق آن را تضییع كردند و اكنون به دنبال بازگرداندن آن حق هستند. آنچه جمهوری اسلامی ایران برای ملت فلسطین قایل است بیشتر از آن چیزی است كه می‌خواهند به این ملت بدهند.
دكتر احمدی‌نژاد افزود: تشكیل دولت فلسطین پس از ده ها سال مبارزه گامی در جهت نزدیك شدن به حقوق كامل این ملت است.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره علت طرح موضوع تشكیل دولت فلسطین اظهار داشت: بالاخره آمریكا و متحدانش هم به این نتیجه رسیده‌اند كه رژیم صهیونیستی قادر به ادامه دادن نیست و به آخر خط رسیده است. آنها مجبور هستند دولت فلسطین را به رسمیت بشناسند.

دكتر احمدی‌نژاد خاطر نشان كرد: برخی دولت‌ها به عنوان تاكتیك تاریخی موضوع تشكیل دولت فلسطینی را مطرح كردند تا فرصتی برای نجات رژیم صهیونیستی فراهم كنند. آنها قصد دارند تشكیل دولت فلسطینی را در مسیر مذاكرات طولانی‌، تفرقه‌انگیز و خسته‌كننده قرار دهند اما بدون تردید این تاكتیك هم نمی‌تواند رژیم صهیونیستی را نجات دهد. منطقه خاورمیانه وصله نامناسب رژیم صهیونیستی را در خود هضم نخواهد كرد و آن را پس می‌زند.

رییس‌جمهور گفت: سلطه‌گران تشكیل دولت فلسطینی را به عنوان حس سیاسی دنبال می‌كنند. آنها مجبور هستند كه دولت فلسطینی را به رسمیت بشناسند اما قصد دارند حداكثر امتیاز را از این موضوع بگیرند.

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص گروه‌های مختلف فلسطینی اظهار داشت: ایران از آرمان ملت فلسطین حمایت می‌كند و همیشه گروه‌های فلسطینی را به وحدت دعوت كرده است چرا كه معتقدیم یك آرمان بزرگ بر پایه وحدت قابل تحقق است. ایران با همه گروه‌های فلسطینی رابطه مطلوبی دارد. دولت محمود عباس در ایران سفارت دارد و سایر گروه‌ها نیز نمایندگی دارند.

رییس‌جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران فراتر از احزاب و گروه‌های سیاسی، به آرمان فلسطین اهمیت می‌دهد.

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به اینكه برخی معتقدند ایران از ابزارهای بسیار پرقدرتی در منطقه برخوردار است، اظهار داشت: ادبیات غربی‌ها، ادبیات قدرت و سلطه است و با ادبیات ملت ایران كه برادری، احترام و محترم شمردن حق حاكمیت ملت‌ها است، فاصله دارد. جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی كشورهای منطقه حمایت می‌كند و این تفاوت اساسی ادبیات ملت ایران با ادبیات سلطه‌طلبانه دنیای استكباری است.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره تفاوت شیعه و سنی و ارزیابی خود از شكل گیری قطب قدرت شیعیان در خاورمیانه گفت: تقسیم‌بندی شیعه و سنی را از اساس قبول ندارم و آن را ساخته و پرداخته استعمارگران و سلطه‌طلبان به منظور ایجاد تفرقه و جدایی بین مسلمانان می‌دانم. بدون تردید پیامبر اسلام (ص) یك دین بیشتر نیاورده است. كتاب آسمانی، خدا و قبله همه مسلمانان مشترك است و حتی بالاتر از این معتقدیم كه دین اسلام به عنوان دین كامل متعلق به همه بشریت است و مخاطب پیامبر اسلام (ص) مسلمانان نیستند بلكه همه بشریت هستند.

دكتر احمدی‌نژاد افزود: یگانه‌پرستی، آزادی، عدالت و كرامت انسان‌ها از جمله تعلیمات پیامبر اسلام (ص) است و این متعلق به همه بشریت است. جمهوری اسلامی ایران در عراق با گروه‌های سنی روابط دوستانه‌ای دارد و اكثریت فلسطین اهل تسنن هستند اما مورد حمایت ایران قرار دارند.

رییس‌جمهور افزود: تقسیم‌بندی‌هایی مانند شیعه و سنی و عرب و فارس بیشتر ساخته دولت‌های غربی است تا تفرقه ایجاد كرده و حاكم شوند چرا كه اگر تركیه، ایران، عراق، عربستان، مصر و كشورهای حوزه خلیج فارس در كنار هم باشند هیچ قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در دنیا نمی‌تواند با كشورهای این منطقه برابری كند و كسی نمی‌تواند آسیبی به این قدرت وارد كند اما بدون شك اگر كشورها با تقسیم‌بندی‌های كاذب از یكدیگر جدا شوند، دشمنان به راحتی می‌توانند اهداف استعماری خود را دنبال كنند.

دكتر احمدی‌نژاد خاطر نشان كرد: البته در منطقه نیز عده‌ای هستند كه بعضاً‌ حرف‌هایی می‌زنند و توجه ندارند كه این حرف‌ها به نفع دشمنان اسلام و بشریت است.
رییس‌جمهور تصریح كرد: اگر ملت‌های جهان با هم باشند، دولت‌های غربی نمی‌توانند این مقدار جنگ و اشغالگری در منطقه ایجاد كنند. آنها ابتدا ملت‌ها را از هم جدا می‌كنند و سپس در مسیر پیگیری اهداف خود گام برمی‌دارند.

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره تحولات برخی كشورهای منطقه اظهار داشت: بهترین راه حل و فصل برخی مشكلات موجود در كشورها را تفاهم دولت‌ها و ملت‌ها روی حقوق اساسی یعنی آزادی، عدالت و حق انتخاب آزاد می‌دانیم و این موضع روشن ملت ایران برای همه ملت‌ها است ضمن اینكه همیشه بیگانگان را از دخالت در امور كشورها و ملت‌ها منع كرده‌ایم.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت لیبی و حضور ناتو در این كشور اظهار داشت: دخالت ناتو اگر چه ممكن است در كوتاه مدت آثاری داشته باشد اما ماندگاری آنها بلای خانمان سوز است. تجربه تاریخی نشان داده كه ناتو به دنبال منافع ملت‌ها نیست و برای آنها منابع و ثروت ملت‌ها و كشورها اهمیت دارد. امروز شورای انتقالی در لیبی روی كار آمده اما با این وجود كشورهای غربی منابع مالی ملت لیبی را آزاد نمی‌كنند و باید پرسید چرا؟ فرانسه و انگلیس به چه حقی درباره پول یك ملت تصمیم می‌گیرند.

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره وضعیت سوریه و تظاهرات در این كشور اظهار داشت: معتقدیم هر كس كه دوستدار مردم سوریه است باید كمك كند كه مسایل موجود در این كشور با گفتگو و تفاهم حل و فصل شود. باید اجازه بدهیم سوری‌ها خودشان تصمیم بگیرند. ما صرفاً می‌توانیم اصول آزادی، عدالت، احترام به تمامیت ارضی و روش تفاهم و گفتگو را پیشنهاد بدهیم و در نهایت مردم و دولت سوریه باید درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

رییس‌جمهور با تاكید بر اینكه غربی‌ها از اینكه ملت سوریه در مقابل رژیم صهیونیستی مقاومت می‌كنند، خیلی ناراحت هستند، اظهار داشت: در منطقه خاورمیانه دولت‌هایی وجود دارد كه در عمر خود حتی یك انتخابات هم برگزار نكردند اما دولت‌های غربی كه ادعای آزادی و دمكراسی می‌كنند، كوچكترین اعتراضی به این دولت ها نكردند از این‌رو اصولاً به نیت غربی‌ها بخاطر رفتارها و عملكرد دوگانه آنها بدبین هستیم.

دكتر احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: دولت‌های غربی همواره در طول تاریخ از دیكتاتورها حمایت كردند و امروز چطور می‌توان باور كرد كه آنان یكدفعه طرفدار ملت‌ها و آزادی شده باشند. چطور می‌توان پذیرفت كه غربی‌ها یك شبه ضد كسانی شدند كه حامی و پشتیبان آنان بودند. بدون شك این موضوع جز فریبكاری برای سوء استفاده از حركت‌های شكل‌گرفته در منطقه نیست.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره رابطه ایران و آمریكا اظهار داشت: مسایل دو كشور مقداری پیچیده است، دولت‌های متعدد غربی همواره به دنبال سلطه بودند، البته بارها اعلام كردند كه قصد دارند كه رفتار خود را تغییر دهند اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است.

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره برنامه هسته‌ای ایران از سوال مجری شبكه الجزیره كه از واژه قدرت هسته‌ای استفاده كرد، انتقاد و تصریح كرد: ایران دولتی دارای بمب هسته‌ای نیست و هیچ گاه هم به دنبال آن نبوده و نیست. ما از دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای پیشرفت استفاده می كنیم و این را طبق قوانین بین‌المللی حق همه ملت‌ها می‌دانیم منتها دولت آمریكا و متحدانش كه از اساس با موجودیت ملت ایران مخالف هستند و صرفاً به دنبال نجات رژیم صهیونیستی می‌باشند هر گاه ملتی در مسیر پیشرفت گام برمی‌دارد بلافاصله از به خطر افتادن امنیت رژیم صهیونیستی سخن می‌گویند تا بدین‌وسیله از پیشرفت آن ملت جلوگیری كنند.

رییس‌جمهور تصریح كرد: دولت‌های غربی قصد دارند كشورهای منطقه خاورمیانه فقط از سوخت فسیلی استفاده كنند تا هر چه زودتر این منبع انرژی تمام شود و روزی را تصور كنید كه نفت این منطقه تمام شده باشد. در آن زمان غربی‌ها قطره قطره انرژی را به بهای استقلال ملت‌ها به فروش خواهند رساند. اینكه مدام ما را به مصرف بیشتر انرژی فسیلی تشویق می‌كنند و در خصوص استفاده از انرژی‌های نو مانع‌تراشی می‌كنند بخاطر همین موضوع است.

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله رژیم صهیونیستی به ایران تاكید كرد: ملت ایران از تهدیدات نظامی هیچگونه نگرانی ندارد. البته رژیم صهیونیستی و اربابانش علاقه زیادی دارند كه به ایران حمله كرده و به ایران ضربه بزنند و نقشه‌هایی هم در این خصوص طراحی كردند اما از پاسخ ملت ایران وحشت دارند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال وجود نگرانی در برخی كشورهای منطقه از برنامه هسته‌ای ایران اظهار داشت:‌ این آمادگی در ایران وجود دارد كه متخصصین هسته‌ای حوزه خلیج فارس از نیروگاه‌های هسته‌ای كشورمان بازدید كرده و با متخصصین ایرانی گفتگو كنند. ایران تنها كشوری است كه جزئیات فعالیت‌های هسته‌ای آن در رسانه‌ها برخلاف قانون از سوی آژانس بین‌المللی هسته‌ای منتشر شده است و به واسطه این افشاگری غیرقانونی تعدادی از دانشمندان هسته‌ای كشورمان توسط ایادی صهیونیستی به شهادت رسیدند.

دكتر احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران كاملاً شفاف و زیر نظر دوربین‌های آژانس بین‌المللی هسته‌ای قرار دارد به طوری كه حتی غنی‌سازی در حد یكصدم گرم ثبت و ضبط می‌شود اما متاسفیم از اینكه آژانس چشم خود را بر روی چندین هزار بمب اتمی آمریكا و رژیم صهیونیستی بسته است در حالی كه وظیفه این مجمع بین‌المللی این بوده است كه سلاح‌های هسته‌ای را از بین ببرد.


    )     ۳  

 

گزارش برنا از حضور مقامات عالی رتبه ترکیه در ایران

روز نخست ترک‌ها در پایتخت

 عبدالله گل که به منظور انجام سفری چهار روزه وارد کشور شد، در نخستین روز از سفر خود ضمن ملاقات با رییس‌‌جمهور، با معاون اول وی و تجار ایرانی نیز دیدارهای جداگانه‌ای داشت.۱۳۸۹ سه شنبه ۲۶ بهمن ساعت 09:45
 به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، عبدالله گل رییس جمهور ترکیه با دعوت رسمی محمود احمدی‌نژاد، رییس‌ جمهوری اسلامی ایران برای انجام سفری 4 روزه یکشنبه شب در صدر هیأتی عالی رتبه از مقامات دولتی و تجار ترکیه وارد تهران شد و مورد استقبال علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه قرار گرفت.

گل را در این سفر، هیأتی بلندپایه شامل 135 مقام دولتی همراهی می‌کنند که در این میان 4 وزیر کابینه دولت ترکیه حضور دارند. وزرای امور خارجه، کشور، انرژی و وزیر مشاور در امور خارجی همراه رییس‌جمهور ترکیه به ایران آمده اند.


همراهی 100 نفر از تجار ترکیه با عبدالله گل
علاوه بر مقامات دولتی و سیاسی، گروهی 100 نفره از تجار و بازرگانان ترکیه به همراه گل به ایران سفر کرده‌اند و در واقع مهم‌ترین هدف از سفر این هیأت به کشور همسایه، بررسی راه هایی در جهت تقویت مناسبات تجاری ایران و ترکیه عنوان شده است.


استقبال احمدی نژاد از گل
صبح روز دوشنبه رییس جمهور ترکیه در مقابل ساختمان اصلی وزارت امور خارجه مورد استقبال رسمی محمود احمدی نژاد قرار ‌گرفت. گفتنی است عبدالله گل و احمد داوود اوغلو به همراه همسرانشان به ایران سفر کرده‌اند.

مذاکرات خصوصی رؤسای جمهور ایران و ترکیه پس از استقبال رسمی محمود احمدی نژاد از عبدالله گل، در محل وزارت خارجه آغاز شد. پس از اتمام مذاکرات خصوصی رؤسای جمهور ایران و ترکیه، هیأت‌های عالی رتبه 2 کشور مذاکرات خود را پشت درهای بسته در تالار آیینه ساختمان وزارت امور خارجه با حضور عبدالله گل و محمود احمدی نژاد آغاز کردند.

رؤسای جمهور ایران و ترکیه پس از مذاکرات خصوصی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک حضور یافته و به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.


احمدی نژاد: روابط ایران و ترکیه عمیق و پایدار است

محمود احمدی نژاد در این کنفرانس خبری ضمن خیرمقدم به رییس جمهور ترکیه و هیأت همراه در پاسخ به سؤال خبرنگار ترکیه، گفت: روابط بین 2 کشور ایران و ترکیه عمیق و پایدار است و خوشبختانه در سال های اخیر روابط 2 کشور در موضوعات گوناگون رو به گسترش بوده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: حجم روابط تجاری ایران و ترکیه در سال گذشته از مرز 10میلیارد دلار تجاوز کرده و مصمم هستیم که با همکاری های دوجانبه این میزان را به 30 میلیارد دلار برسانیم.


تقویت مناسبات تا 30 میلیارد دلار
وی ادامه داد: معتقدم ظرفیت و اراده 2 کشور برای گسترش همکاری ها این اجازه را می دهد که بتوانیم هدف رسیدن روابط تجاری را به سقف 30 میلیارد دلار اجرا کنیم.

احمدی نژاد با بیان اینکه توسعه همکاری‌ها در منطقه، این منطقه را به سرعت به قطب اقتصاد، فرهنگ و فعالیت‌های سیاسی تبدیل می‌کند، گفت: در عرصه فرهنگی نیز همکاری های 2 کشور رو به گسترش است.

وی ادامه داد: تعداد گردشگران و نشست‌ها و برنامه‌های فرهنگی که بین 2 کشور انجام می شود، گسترش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

رییس جمهور اظهار داشت: ما در تمام مجامع بین‌الملل از تمام حقوق ترکیه حمایت می‌کنیم و موفقیت و پیشرفت این کشور را در راستای پیشرفت خود می دانیم و معتقدیم هیچ مانعی برای گسترش همکاری ها وجود ندارد.


تشکر از موضع ترکیه در قبال برنامه هسته ای ایران

احمدی‌نژاد تصریح کرد: از رییس جمهور ترکیه به خاطر مواضع این کشور درباره موضوع هسته ای ایران و همچنین مدیریت خوب آنها در نشست 1+5 قدردانی می کنم. ما این نشست و مذاکرات آن را بسیار مثبت ارزیابی می کنیم.

رییس جمهور یادآور شد: برقراری این مذاکرات در ترکیه، یک موفقیت بزرگ است و معنای آن این است که کشورهای بزرگ و با تمدنی مثل ترکیه، پایگاهی والا در عرصه روابط بین‌الملل دارند و باید مهم‌ترین مسایل روز دنیا در این کشورها بررسی شود و ما از این موضوع خوشحالیم که این اتفاق بزرگ در استانبول می‌افتد.

وی با اشاره به مذکرات مفصلی که با عبدالله گل داشته است، گفت: در این مذاکرات تمام موضوعات اصلی مشترک، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات کلانی برای توسعه همکاری‌ها گرفته شد.

احمدی‌نژاد ادامه داد: در جلسه ای مشترک با وزرا و مسوولان 2 کشور نیز جزییات کارها مورد بررسی قرار گرفت و موانعی که در راه توسعه همکاری های اقتصادی و سایر بخش‌ها وجود دارد، بررسی و قرار شد ررسای جمهور 2 کشور دستورات لازم را برای رفع این مشکلات صادر کنند.


عبدالله گل: منافع ملت‌ها باید مورد توجه دولت‌های منطقه قرار گیرد
عبدالله گل، رییس‌جمهور ترکیه نیز در این نشست خبری درباره سفر خود به جمهوری اسلامی ایران گفت: سفر اول من چندجانبه و درباره موضوعات جهان اسلام بود. این سفر در واقع اولین سفر درباره همکاری‌های دوجانبه است.

عبدالله گل با اشاره به تمدن کهن 2 کشور تصریح کرد: ایران و ترکیه 2 کشور همسایه با تاریخ کهن هستند. مرز مشترک 2 کشور در طول سالیان دراز دارای آرامش و ثبات بوده است. این کمتر درباره کشورهای دیگر سابقه دارد. نمونه بارز این تمدن کهن نمایشگاه مشترک ایران و ترکیه با عنوان 10 هزار سال تاریخ مشترک است.

وی ادامه داد: این سفر درباره همکاری‌های دوجانبه است، ولی درخصوص مسائل منطقه نیز با طرف ایرانی به تفصیل گفت‌وگو کرده‌ایم.

رییس‌جمهور ترکیه افزود: در منطقه ما به ویژه خاورمیانه و جهان اسلام شاهد یک تغییر ریشه‌ای هستیم. دیدگاه من این است که تحولات جدید غیرمنتظره نیست، چون در دنیای امروز که ارتباطات پیشرفت کرده است، نمی‌توان چیزی را از مردم پنهان کرد و آنها به زوایای مختلف جهان اشراف دارند.

عبدالله گل با اشاره به تحولات منطقه خاطرنشان کرد: من در سال 2003 و در اجلاس سران کشورهای اسلامی به این موضوع تحولات منطقه‌ای اشاره کردم و گفتم که باید خواست‌های ملت‌ها مورد توجه قرار گیرد و تغییرات سیاسی و اقتصادی همسو با خواست ملت‌ها باشد.

وی در پایان اضافه کرد: می‌بینیم در کشورهایی که رهبران آنها توجهی به ملت ها نمی‌کنند، مردم خود برای به دست آوردن خواسته‌های خود وارد عمل می‌شوند. آرزوی من این است که منافع و خواست‌های مردم مورد اجابت مسوولان و دولت‌های منطقه قرار گیرد.


تأثیر همكاری‌های ایران و ترکیه در تثبیت صلح و امنیت جهانی
دكتر محمود احمدی نژاد و عبدالله گل در مذاکرات خصوصی كه حدود 2 ساعت به طول انجامید با اشاره به نقش و اهمیت 2 كشور در معادلات منطقه‌ای و جهانی بر ضرورت افزایش هر چه بیشتر تعاملات و همكاری‌های تهران و آنكارا در زمینه‌های مختلف تأكید كردند.

2 طرف در نشست خصوصی اهمیت و تأثیر افزایش همكاری‌های تهران و آنكارا را در تثبیت و برقراری صلح و امنیت جهان مورد تأكید قرار داده و بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها برای ارتقای مناسبات دو جانبه، منطقه ای و بین المللی تأكید كردند.


احمدی نژاد و گل تأکید کردند: گسترش تعاملات تهران _ آنكارا به نفع منافع 2 ملت و منطقه است
دكتر محمود احمدی نژاد در نشست مشترك هیأت‌های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و تركیه با تأكید بر اینكه تهران و آنكارا از روابط عمیق، برادرانه و پایدار برخوردار هستند، گفت: ایران و تركیه در موضوعات منطقه و بین‌المللی از دیدگاه مشتركی برخوردار هستند و وجود این اشتراك نظر فرصت مناسبی برای همكاری و اثرگذاری در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی به نفع عدالت، صلح و امنیت ایجاد كرد‌ه‌ است.

رییس جمهور تصریح كرد: ایران و تركیه در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی باید به جایگاه شایسته خود دست پیدا كنند. تاریخ مشترك و تحولات سال‌های اخیر نشان می‌دهد كه دو كشور از ظرفیت، توانایی و شایستگی این موضوع برخوردار هستند.

رییس‌جمهور افزود: اقدامات مناسبی در زمینه همكاری‌های منطقه‌ای بین 2 كشور در حال انجام است و امروز تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به نفع ایران و تركیه در حال تغییر است، وجود این تحولات لزوم همكاری‌های گسترده منطقه‌ای را افزایش داده است.

رییس جمهور تصریح كرد: هیچ مانعی برای ارتقاء همكاری‌های 2 كشور وجود ندارد و باید حداكثر استفاده را از فرصت های موجود برای گسترش روز افزون مناسبات در بخش های گوناگون انجام داد.

احمدی‌نژاد روابط اقتصادی 2 كشور را رو به گسترش دانست و گفت: امروز با اراده مسوولین 2 كشور روابط ایران و تركیه در همه بخش‌ها در حال گسترش بوده و سطح روابط اقتصادی علاوه بر سرمایه گذاری‌های مشترك از 10 میلیارد دلار تجاوز كرده است و هر 2 كشور مصمم هستند كه آن را در پنج سال آینده به 30 میلیارد دلار ارتقاء دهند. ظرفیت‌های موجود در 2 كشور نشان می‌دهد كه تحقق 30 میلیارد دلار به راحتی امكان پذیر است.

وی تصریح كرد: برای گسترش روابط اقتصادی باید نگاه گسترده ای داشت به نحوی كه كل منطقه را در بر گیرد.

رییس‌جمهور در ادامه لزوم افزایش همكاری در بخش فرهنگی را مورد تأكید قرار داد و گفت: ایران و تركیه از فرهنگ متعالی و انسان ساز برخوردار هستند؛ اصول فرهنگی 2 كشور قابل عرضه به جهانیان است، چرا كه 2 ملت ایران و تركیه اعتقاداتی دارند كه دنیا به شدت به‌ آن نیاز دارد.

احمدی نژاد همچنین برگزاری نشست 1+5 در استانبول را رخداد مثبت و مهمی برای ایران و تركیه دانست و گفت: تهران برگزاری این نشست را آغاز راه جدیدی در عرصه اثرگذاری و نقش آفرینی 2 كشور مستقل و بزرگ در موضوعات بین المللی می‌داند؛ معنای این نشست این بود كه روند تحولات بین‌المللی به سمتی حركت می‌كند كه 2 كشور باید بیش از گذشته در موضوعات بین‌المللی نقش آفرینی فعالی داشته باشند.گل: روابط ایران و تركیه فراتر از سطح روابط همسایگی است

عبدالله ‌گل رییس جمهور تركیه نیز در این دیدار با اشاره به اهتمام ویژه كشورش به گسترش هر چه بیشتر سطح همكاری های اقتصادی و سیاسی با ایران گفت: ایران و تركیه 2 كشور بزرگ، پایدار و دارای ریشه های عمیق تاریخی هستند. اگر چه با یكدیگر همسایه هستند، اما سطح روابط بسیار فراتر از سطح روابط همسایگی است.

عبدالله گل با اشاره به هدف گذاری برای ارتقاء سطح روابط اقتصادی ایران و تركیه به 30 میلیارد دلار اظهار داشت: تحقق این هدف نیازمند تلاش 2 كشور برای ایجاد تسهیلات لازم به تجار و بازرگانان است.

وی با بیان اینكه در مسایل منطقه ای و جهانی اقدامات شایسته‌ای بین مسوولین 2 كشور در حال انجام است، گفت: گسترش همكاری های منطقه ای و بین المللی تهران و‌ آنكارا به نفع منافع 2 ملت و ملت های منطقه است.

رییس جمهور تركیه با اشاره به موضوع هسته ای ایران خاطر نشان كرد: تركیه معتقد است كه این مسأله باید از طریق مذاكره و دیپلماسی حل و فصل شود.


دیدار تجار ایران با بازرگانان ترکیه
گروه 100 نفره از تجار و بازرگانان ترکیه که به همراه عبدالله گل به ایران سفر کرده اند، بعد از ظهر دوشنبه با تجار ایران در حضور عبدالله گل دیدار و تبادل نظر کردند.


دیدار گل با رییس مجلس

رییس جمهور ترکیه پیش از ترک تهران، صبح امروز سه شنبه با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار می کند.


سفر هیأت ترکیه به اصفهان و تبریز
گفتنی است؛ رییس جمهور و هیأت عالی رتبه ترکیه پس از دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایران، امروز با بدرقه رسمی احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران تهران را ترک می کنند.

گل و همراهانش با سفر به تبریز و اصفهان علاوه بر بازدید از دستاوردهای صنعتی این 2 شهر، قرار است اسنادی در زمینه‌های مبارزه با تروریست، مواد مخدر و جرایم سازمان یافته و همچنین همکاری در زمینه زیست محیطی و گردشگری به امضاء رسانند. 

رييس جمهور در همايش ملي علم تا عمل تاكيد كرد:
اصلاحات اقتصادي ، بهترين فرصت براي فعاليت هاي علمي است

       

رييس جمهور گفت : آرمان هاي الهي و انساني ملت ايران در سايه پيشرفت علمي و فناوري قابل تحقق است.
دكتر محمود احمدي نژاد ظهر امروز در نشست ملي علم تا عمل ، علم را دروازه شكوفايي و سعادت و كمال انسان و جامعه دانست و گفت : امروز ملت ايران با بازيابي، خودباوري و اعتماد به نفس تاريخي خود قدم در راه علم و ثمردهي علم حقيقي گذاشته است.
رييس جمهور با اشاره به اينكه يك عالم به نسبت علم خود حليم ، دلسوز و عاشق انسان هاست اظهار داشت: اگر علمي حقيقي باشد انعكاس آن بر زندگي و جامعه ،رافت، مهرباني و خلاقيت خواهد بود و موجبات بركت و رشد و كمال انسان را فراهم خواهد كرد .
دكتر احمدي نژاد خاطر نشان كرد : علمي كه در زندگي انسان ها انعكاسي نداشته باشد و در مسير ساختن و تربيت انسان و قدرت يافتن و شكوفايي انسان نباشد علم نيست ، علمي مفيد است كه در خدمت شكوفايي تمام استعدادها و اسماء الهي در وجود انسان باشد . رييس جمهور با بيان اينكه خدا انسان را آفريده است تا بر زمين خدايي كرده و تجلي اسماء الهي باشد اظهار داشت : خدايي كردن انسان از مسير علم ، عبور مي كند و علم دروازه كمال و سعادت انسان و جامعه است .
رييس جمهور با اشاره به آغاز جنبش و حركت طوفاني علمي در ايران زمين يادآور شد : روزهايي بر اين سرزمين الهي گذشته است كه به واسطه حاكميت مديران ناشايست و بي بهره از علم و عمل فرصت هاي شكوفايي از ملت ايران گرفته شد و دسترسي به ابتدايي ترين دستاورد علمي به آرزويي دست نيافتني تبديل شده بود و در دوراني كه كشورهاي مختلف با سرعت و با رقابت هاي لحظه اي قله هاي علم و فناوري را تسخير مي كردند با منت نهادن بر ملت ايران مونتاژ خودروهاي از رده خارج شده را بر كشورمان تحميل مي كردند .
دكتر احمدي نژاد تصريح كرد : امروز روح جمعي ملت ايران احياء شده است و خودباوري و اعتماد به نفس ملي و تاريخي ملت ايران در افق بالاتري در جريان است و هيچ عرصه اي نيست كه از دسترس دانشمندان و فناوران كشورمان به دور باشد .
رييس جمهور خاطر نشان كرد : به رغم همه دستاوردها و سرعت رشد علمي بي نظير كشورمان كه جزء رده‌هاي اول دنيا است هنوز در ابتداي راه قرار داريم و عرصه هاي علمي بي پاياني در برابر ملت ايران قرار دارد كه البته اگر حركت كنيم تمامي اين عرصه ها قابل دسترس است .
دكتر احمدي نژاد گفت : بايد دانشگاهيان ، عالمان و صنعتگران دست در دست يكديگر فراتر از برخي آيين نامه ها و مقررات دست و پا گير ، در مسير پيشرفت و شكوفايي علمي گام بردارند و در اين زمينه بايد بنياد نخبگان با كمك دانشمندان و نوآوران تمامي موانع را برطرف كنند.
رييس جمهور تصريح كرد : فضاي علمي و فناوري كشور نبايد با برخي كوته بيني ها و مقررات پيچيده دچار وقفه شده و يا سرعت حركت آن آسيب ببيند، مشكلي در زمينه منابع وجود ندارد و هر مقدار ظرفيت ايجاد شود به همان نسبت منابع تامين خواهد شد .
دكتر احمدي نژاد در بخش ديگري از اظهارات خود با بيان اينكه تحول و اصلاحات اقتصادي بهترين فرصت براي فعاليت هاي علمي و فني است ، گفت : صنعت و توليد كشور بايد متحول شود و اين تحول نيازمند علم و فناوري هاي نوين است .
رييس جمهور با بيان اينكه فناوري هاي نوين علمي را از دو راه مي توان تامين كرد ، اظهار داشت : راه اول كه آسانترين راه است ، تامين اين فناوري ها از كشورهاي خارجي است اما راه دوم اين است كه فرصت شكوفايي در اختيار دانشمندان و فناوران داخلي قرار بگيرد و شخصاً به راه دوم و به توان دانشمندان و عالمان ايران زمين اعتقاد دارم .
دكتر احمدي نژاد با اشاره به توانمندي بالاي متخصصين و دانشمندان كشورمان خاطر نشان كرد : در دوره كوتاه پس از انقلاب اسلامي ، ملت ايران يك بار ديگر فرصت خودنمايي و آزادي عمل پيدا كرده است ، شگفتي آفريده و خلاقيت هاي بي نظيري را شاهد هستيم .
وي با تاكيد بر اينكه بايد ريل حركت و پيشرفت خود را از نظام حاكم جهل تغيير دهيم ،‌گفت : طرح تحول اقتصادي فرصت تاريخي و استثنايي براي دانشمندان و فناوران كشورمان است تا مسير پيشرفت بومي را طراحي و عملياتي كنند و در اين زمينه به توانمندي جامعه علمي كشور ايمان دارم .
رييس جمهور در ادامه بيداري و شكوفايي علمي ايران را عامل اصلي مخالفت مستكبران با ملت ايران دانست و گفت : مخالفت مستكبران روي موضوعاتي مانند اقتصاد ، سياست و حتي بمب اتم نيست بلكه از شكوفايي علمي ملت ايران واهمه دارند آنها به درستي از سابقه تاريخي ملت ايران و اثر علم در شكوفايي اين ملت آگاهي دارند و مي دانند ، اگر ملت ايران در مسير پيشرفت علمي حركت كنند به سرعت همه معادلات جهاني را تحت تاثير قرار خواهد داد .
دكتر احمدي نژاد ترور شهيدان شهرياري و علي محمدي را در همين چارچوب تحليل كرد و افزود: اگر ملت ايران قدرت علمي ، انساني و فرهنگي را در اختيار بگيرد همه معادلات ظالمانه را به نفع بشريت تغيير خواهند داد.
رييس جمهور خاطر نشان كرد: نظام سلطه آمادگي دارد آخرين فناوري هاي روز جهان را در اختيار ملت ايران قرار دهد به شرط آنكه خودمان در مسير توليد آن گام برنداريم .
دكتر احمدي نژاد با انتقاد از افشاي اسامي دانشمندان كشورمان در قطعنامه هاي شوراي امنيت گفت : آنها در حالي نام دانشمندان كشورمان را در اين گونه قطعنامه ها منتشر مي كنند و به آدمكش هاي حرفه‌اي براي ترور آدرس مي دهند كه از افشاي نام قاتلان مردم بي گناه فلسطين و عراق خودداري مي كنند.
رييس جمهور افزود: دشمنان امروز لانه هاي فساد درست كرده و عده اي را فريب داده و با در اختيار قرار دادن پيشرفته ترين مواد منفجره به افراد بي سواد آنان را به اقدامات انتحاري و ترور مردم بي گناه كشورمان ترغيب مي كنند.
دكتر احمدي نژاد گفت : دشمنان خيال مي كنند شهرياري و علي محمدي را از ملت ايران گرفته اند در حالي كه بايد بدانند ملت ايران در

/ 0 نظر / 10 بازدید